اهداف و اصول تشکیل خانواده
اهداف و اصول تشکیل خانواده شورای مذکور به پیشنهاد شورای  فرهنگی و اجتماعی زنان  ، اهداف و اصول تشکیل خانواده   و سیاستهای تحکیم و تعالی  آن  را به شرح   ذیل تصویب نمود :

خانواده از ابتدای تاریخ تا کنون  در بین تمامی جوامع بشری  ، به عنوان اصلی ترین نهاد  اجتماعی ؛ زیر بنای  جوامع و  منشا فرهنگ ها  ، تمدن ها ، و تاریخ بشر بوده  است . پرداختن  به این بنای مقدس و بنیادین  و حمایت و هدایت  آن واقعی و متعالی اش ، همواره سبب اصلاح خانواده  بزرگ انسانی  و غفلت از آن موجب  دور شدن  بشر از  حیات حقیقی  و سقوط به ورطه  هلاکت و ضلالت  بوده است .

اسلام به عنوان مکتبی انسان ساز  بیشترین عنایت  را به تکریم ،  تنزیه  و تعالی خانواده  دارد و این نهاد مقدس  را کانون  تربیت و  مهد مودت  و رحمت می شمرد  و سعادت و شقاوت  جامعه انسانی را منوط به سلاح و فساد  این بنا می داند  و هدف از تشکیل خانواده را تامین نیازهای  مادی ، عاطفی و معنوی انسان . از جمله  دستیابی  به سکون و آرامش بر می شمارد . دستیابی به این اهداف والای مکتب اسلام  و حفظ و حراست  دقیق و مستمر  از آن  ، نیازمند  توجه  جدی  به خانواده  و پیاده کردن  قوانین  مربوط  به آن در اسلام  است و ضروری است کلیه برنامه ریزی هاو سیاستگذاری ها در تمام سطوح ، حق مدارانه  و ملهم از نگرش توحیدی  و در راستای  تعالی و مصالح خانواده باشد .

شورای فرهنگی – اجتماعی زنان براساس بند سوم شرح وظایف خود مبنی  بر سیاستگذاری و برنامه ریزی  جهت تقویت  نهاد مقدس  خانواده  بر مبنای آسان کردن تشکیل خانواده ، پاسداری از قداست  آن و استوار ساختن  روابط  خانوادگی  بر پایه  حقوق و اخلاق  اسلامی و نیز با بهره گیری از قران و سنت  ، قانون اساسی و  دیگر   قوانین جاری  در نظام  اسلامی ایران و رهنمودها و فرمایشات  حضرت امام خمینی (ره) و بیانات  روشنگرانه مقام معظم رهبری   در مورد خانواده ، اقدام به تهیه. سیاستهای تشکیل  ، تحکیم  و تعالی خانواده  نموده است .

تعریف خانواده :

خانواده گروهی است  متشکل از افرادی  که از طریق نسب یا سبب و رضاع با یکدیگر  به عنوان شوهر ، زن ، فرزندان، مادر ، پدر ، برادر و خواهر  در ارتباط متقابلند  و فرهنگ مشترکی پدید آورده و و در واحد خاصی به نام خانواده زندگی می کنند .

 اصول و مبانی :

1 – نظام زوجیت از ارکان  عالم خلقت و از آیات و نشانه های الهی است  و وحدت زنو مرد  در ابعاد انسانی و اختلاف  آنها در بعد  بشری از شاهکارهای خلقت و موجب  تداوم و تکامل حیات  آنان می باشد

2 – زن و مرد بر اساس حکمت الهی  با لحاظ تفاوت های  طبیعی  آنها باید از حقوق انسانی ، اجتماعی  اقتصادی و فرهنگی  عادلانه  بر خوردار شوند .

3 – خانواده واحد بنیادین جامعه  و کانون اصلی رشد   و تعالی انسان  است ، قوانین  و مقررات و برنامه های کشور باید در جهت آسان کردن تشکیل خانواده  ، حمایت و پاسداری از قداست  و استواری روابط  خانوادگی  بر پایه حقوق و اخلاق  اسلامی باشد .

4 – نتایج ازدواج ایجاد مودت ، رحمت و آرامش  میان زن و شوهر است  و با تکریم و احسان توسط فرزندان و و رحمت و تربیت توسط والدین  تداوم و تکامل می یابد .

5 اعضای خانواده به ویژه والدین  نسبت به حفظ حرمت  و صیانت خانواده  از آفات و آسیب ها  و توانا نمودن اعضا  در ابعاد شناختی  و رفتاری جهت  هدایت  آنها در مسیر الی الله  و حصول به حیات طیبه  مسئول می باشند  .

6 – تربیت  و عواطف اجتماعی  به عنوان مهم ترین  ویژگی های  نظام انسانی  از خانواده  نشات  می گیرد  و توجه به نقش محوری زن به عنوان  محور عاطفه و تربیت  و نقش محوری مرد در امر تربیت  و تامین معیشت  و اداره  زندگی  ، امری ضروری  است .

جستجو در سایت
تبلیغات
درباره ما

مجله اینترنتی دیپروتد نشریه مجازی بر بستر اینترنت به مسائل آموزشی و مقالات پیرامون کسب وکار های نوپا یا استارت آپ ها و سبک زندگی است فعالیت و محتوای مطالب ارائه شده در سایت همه بیشتر در حوزه مدیریت، کارآفرینی ، روانشناسی ،اقتصادی و فناوری اطلاعات است نام اصلی دیپروتد "ریشه های عمیق " با مجوز رسمی از هیات نظارت برمطبوعات مشغول به فعالیت است

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید