37 راه قدرتمند برای خلاق تر شدن کارآفرینان
37 راه قدرتمند برای خلاق تر شدن کارآفرینان 
«من به تدریج متوجه شدم که این مثالی دیگر از افت خلاقیت است، هنری که حتی ممکن است در نهایت و در انتهای مسیر، منقرض و به طور کلی نابود شود. » – استیون کینگ

«چیزی به نام مانع نویسندگی نداریم. این زاییده ذهن افرادی در کالیفرنیاست که توانایی نوشتن نداشتند.» – تری پراچِت

چیزی که من خیلی زود در زندگی ام به عنوان یک کارآفرین یاد گرفتم، این بود که گاهی اوقات ذهن کاملا خالی می شود.

هیچ فکر خلاقانه ای به ذهنم نمی رسید.

حتی افراد حرفه ای نیز گاهی خلاقیت خود را از دست می دهند. در واقع، شواهد خیلی زیادی وجود دارد که نشان می دهد با افزایش سن، خلاقیت کاهش پیدا می کند، مگر اینکه شما به طور فعال از آن مراقبت و هر روز تلاش کنید که خلاق تر از روز قبل باشید.

من بر اساس آنچه امتحان کردم و آنچه برایم مؤثر بوده است، 37 راه قدرتمند برای خلاق تر شدن کارآفرینان پیدا کردم. همه این راه ها برای شما مؤثر نیستند، ولی اگر تعدادی از این تاکتیک ها را امتحان کنید، در مدتی کوتاه دوباره می توانید خلاقیت خود را به دست آورید.

1- ایده ها و منابع جدید جمع آوری کنید

همیشه در زمینه کاری خود به دنبال ایده ها و انگیزه های جدید باشید. مطالعه گسترده داشته باشید. از اینترنت به عنوان یک ابزار یادگیری استفاده کنید. صنعت و حیطه کاری خود را با علاقه دنبال کنید. در رایانه و موبایل خود پوشه ای درست کنید و در آن هر چیزی را که به نظرتان جالب است و ممکن است در آینده از آن استفاده کنید ذخیره کنید. این حساب پس انداز شماست، ممکن است زودتر از آنچه فکرش را می کنید نیاز به کمی خلاقیت داشته باشید.

2- به حساب پس انداز خلاقیت خود سری بزنید

هر وقت احساس کردید هیچ ایده خلاقانه ای ندارید، به ایده ها و نکاتی که جمع آوری کردید نگاهی بیندازید. آنها را دوباره مرور کنید. نکات خلاقانه ای را که در طول چند روز گذشته یادداشت کردید مرور کنید. آیا می توانید اکنون از آنها استفاده کنید؟ این روش بارها به من کمک کرده است.

3. به کار دیگری بپردازید

معمولا بهترین ایده ها زمانی به فکر ما می رسند که به طور ناخودآگاه به مشکلی فکر می کنیم. اگر به کار دیگری بپردازید، ذهن شما به طور ناخودآگاه به مشکلی که با آن درگیر بودید فکر می کند.

چند بار برای شما اتفاق افتاده است که با ناامیدی کاری را رها کرده باشید و ناگهان راه حل مشکل خود را هنگام انجام کاری دیگر و زمانی که اصلا انتظارش را نداشتید، پیدا کرده باشید؟ این اتفاق همیشه برای من رخ می دهد و به همین دلیل این فرآیند فکری ناخودآگاه به بخش مهمی از کار من تبدیل شده است.

4- توفان فکری

توفان فکری یک راه بسیار مؤثر برای یافتن ایده های خلاقانه جدید است. شما می توانید این روش را با یک نقشه ذهنی ترکیب و مشکل اصلی خود را در وسط صفحه یادداشت کنید. سپس، روی زمینه های بسیار کلی تمرکز و روی کاغذ با فلش هایی آنها را به ایده مرکزی وصل کنید. سپس می توانید به این زمینه ها بپردازید و ایده های ترکیبی بیشتری بسازید و بعد دوباره این ایده ها را نیز به ایده های کوچک تر و قابل پردازش تقسیم کنید تا در نهایت به چیزی که دنبال آن هستید، دست پیدا کنید.

5- توفان فکری معکوس

اگر مشکلی برای حل کردن دارید، می توانید با استفاده از تکنیک جانبی توفان فکری که توفان فکری معکوس نام دارد، به جای تمرکز روی راه حل های احتمالی، دلیل به وجود آمدن مشکل را شناسایی کنید. وقتی دلیل مشکل را شناسایی کردید، می توانید با کمک آن راه حل های مؤثری برای حل مشکل به صورت ریشه ای پیدا کنید.

6- افکار منفی را به افکار مثبت تبدیل کنید

شاید به نظر شما تغییر ذهنیت کاری بسیار ساده باشد، ولی همین کار به نظر ساده می تواند به خلاق تر شدن شما بسیار کمک کند. به خود بگویید که «من می توانم راه حل این مشکل را پیدا کنم»، «من به ایده های سایر افراد اهمیت می دهم»، «می دانم که راهی برای حل این مشکل وجود دارد»، یا «چه راه حل بهتری می توانم پیدا کنم؟» اگر شما این افکار مثبت را تکرار و از افکار منفی دوری کنید و خود را قربانی مشکلات به وجود آمده فرض نکنید، به احتمال بسیار زیاد فکری خلاقانه به ذهن تان خطور خواهد کرد و موفق به حل مشکل می شوید و احتمال نادیده گرفتن راه حل های احتمالی نیز بسیار کمتر خواهد شد.

7- به خاطرات خوب فکر کنید

لازم نیست افکار مثبت خود را صرفا روی مشکل فعلی تان متمرکز کنید. اگر به لحظات شاد و موفقیت آمیز گذشته فکر کنید، دستیابی به ایده ها و نکات خلاقانه بسیار ساده تر می شود. اگر خاطرات خوبی از موفقیت های خلاقانه خود در گذشته داشته باشید، رسیدن به ایده های ناب و بکر بسیار راحت تر خواهد بود.

8- مدیتیشن

مدیتیشن یک راه بسیار خوب برای آرام کردن ذهن است. بعضی از مزایای آن عبارتند از افزایش تمرکز، صبر، آرامش، ایجاد نظم فکری، بصیرت و روشن بینی. با پیشرفت در این زمینه ها می توانید خلاقیت خود را به شدت افزایش دهید.

9- ارزش های خود را معلوم کنید

ما همگی به طور خودآگاه یا ناخودآگاه، یک سری ارزش های شخصی داریم. با افزایش سن، سیستم ارزش های ما نیز پیشرفت می کند و این در واقع نگاه ما به زندگی (و به طور کلی دنیا) را شکل می دهد. زمانی را به تفکر در مورد این ارزش ها اختصاص دهید. ارزیابی سیستم ارزش های شخصی به شما در کوتاه مدت کمک می کند تا خلاق تر شوید.

10- کمی از زندگی روزمره فاصله بگیرید

اگر زندگی شما با برنامه و روتین است، احتمالا بازدهی بسیار بالایی دارید. با این حال، این برنامه به خلاقیت شما اصلا کمکی نمی کند. اگر ذهن شما خالی است، از زندگی روتین خود فاصله بگیرید. کاری متفاوت انجام دهید. مسیر رفتن به محل کار خود را تغییر دهید. با افراد جدید آشنا شوید، غذاهای جدید بخورید. کاری را که قبلا انجام نداده بودید انجام دهید. فقط یک روز متفاوت باشید. این «انسان جدید» احتمالا ایده های جدیدی هم خواهد داشت.

11- ایده آل گرا نباشید

همانطور که قبلا گفتم، ایده آل گرا بودن نه تنها برای سلامتی، بلکه برای خلاقیت هم مضر است. افراد ایده آل گرا زمان زیادی را به تصحیح جزییات اختصاص می دهند و به ندرت در مورد راه حل های جدید و خلاقانه ای که خارج از منطقه امن شان قرار دارد فکر می کنند. اگر نگران ایده آل گرایی هستید، مغزتان فضای کمی برای پردازش ایده های خلاقانه دارد. یک ایده را قبل از آنکه کاملا شکل بگیرد به اشتراک بگذارید و برای بهبود آن تلاش کنید.

12- تماشای فیلم های انگیزشی

سخنرانی های تد در دسترس ترین منابع هستند، ولی ویدئوهای زیادی نیز در یوتوب وجود دارند که می توانند به خلاقیت شما کمک کنند. فقط مراقب باشید که تماشای ویدئو به کاری حاشیه ای تبدیل نشود.

13- زندگینامه افراد خلاق و تأثیرگذار را مطالعه کنید

راه دیگر تحریک مغز، مطالعه در مورد سایر افراد خلاق است. من چیزهای زیادی از این افراد یاد گرفتم، شما نیز می توانید با مطالعه زندگی این انسان های خلاق، با روش های مورد استفاده آنها در زمان خالی شدن ذهن شان از ایده های خلاقانه، آشنا شوید. چطور مشکل خلاقیت خود را حل می کردند؟ آیا چیزی از شکست ها و موفقیت های شان می آموزید؟

14- اهداف خود را تعیین کنید

تعیین هدف یک راه عالی و ویژه برای آزاد کردن ذهن است. تعیین هدف به من اجازه می دهد که تعهدهایم به زمان را که مستقیما به اهداف کوتاه مدتم مرتبط نیستند، از بین ببرم. زمانی را به فکر کردن در مورد اهداف بلندمدت تان اختصاص دهید و سپس این اهداف را به آیتم های کوچک و کوتاه مدت تقسیم کنید. متوجه خواهید شد که در طول انجام این کار، ذهن شما خلاق تر خواهد شد و دقیقا متوجه خواهید شد که روی چه چیزی باید و روی چه چیزی نباید تمرکز کنید. البته، ممکن است هدف داشته باشید – مثل سایر افراد موفق – در این صورت، باید میزان پیشرفت در راستای رسیدن به آن هدف را ارزیابی کنید و در صورت لزوم، فعالیت هایی را برای آینده و پس از دستیابی به اهداف فعلی تان برای حرکت مؤثر به سمت اهداف طولانی مدت طراحی کنید.

15- یک دفتر یادداشت روزانه داشته باشید

اگر هر روز زمانی را به یادداشت رویدادها آن روز اختصاص نمی دهید، می توانید با شروع این کار خلاقیت خود را به شدت افزایش دهید. البته این کار نیازمند تعهد است. اگر در پایان روز به رویدادها طول روز فکر و مشکلات خود را یادداشت کنید، می توانید خیلی راحت تر به ایده های خلاقانه و جدید دست پیدا کنید.

16- به یک پادکست گوش کنید

من طرفدار پادکست ها هستم و بسیاری از فکرهای خلاقانه هنگام رانندگی و گوش کردن به پادکست های افراد موفق به ذهنم خطور کرده است. این پادکست ها راهی بسیار عالی برای افزایش خلاقیت هستند، چون همگی با افراد موفق و خلاق مصاحبه می کنند. حتما به پادکست ها گوش دهید و از آنها استفاده کنید.

17- نقاط مختلف مغز خود را تحریک کنید

ما همگی نقاط قوت مختلفی داریم. برخی با دیدن خوب یاد می گیرند، برخی با شنیدن و برخی نیز عملگرا هستند و با انجام دادن کاری آن را یاد می گیرند. اگر استفاده از یک بخش مغز باعث ایجاد خلاقیت در شما نمی شود، بخش دیگری را امتحان کنید، حتی اگر در آن بخش قوی نیستید. اگر هنگام بحث، در پیدا کردن راه حل برای مشکل تان دچار مشکل می شوید، سعی کنید راه حلی را تصور کنید، یا شاید بخواهید مدل را به صورت فیزیکی بسازید. این یکی از راه های مورد علاقه من برای خلاق تر شدن است.

18. یک نقاشی بکشید

یک راه بسیار عالی برای افرادی که یادگیری بصری خوبی دارند، کشیدن نقاشی است. من طراحان زیادی را می شناسم که هر روز زمانی را به کشیدن نقاشی های فرعی برای کسب خلاقیت اختصاص می دهند. مهم نیست که چه چیزی می کشید، نقاشی شما می تواند تکامل یابد و مسیری کاملا غیرمنتظره را طی کند. با این فکر شروع به نقاشی کنید که عمل نقاشی از نتیجه آن بسیار مهم تر است.

19- محیط اطراف خود را تغییر دهید

تغییر دکور و تغییر محل کار می تواند راهی بسیار خوب برای به دست آوردن خلاقیت و ایده های جدید و بکر باشد. یک روز را به این کار اختصاص دهید، به پارکی در نزدیکی محل زندگی خود بروید یا پیاده روی کنید، به سمت مقصدی نامشخص حرکت کنید و بعد در آنجا به تفکر و کار بپردازید. تغییر محل کار شاید کلید حل مشکل و تغییر الگوی فکری شما باشد.

20- به طبیعت بروید

برخی افراد اعتقاد دارند که فقط با حضور در طبیعت، فکرشان باز و آزاد می شود. هوای تازه، صدای پرندگان، نور خورشید و سایر مناظر طبیعی می توانند برای فردی که همیشه در شهر زندگی کرده است، تنوع بسیار خوبی باشند. عجیب نیست که افراد از طبیعت الهام می گیرند.

21- به محیطی سبز یا آبی بروید

رفتن به خارج شهر، به خصوص اگر در شهری بزرگ زندگی می کنید، همیشه امکان پذیر نیست. با این حال می توانید با حضور در محیطی سبز یا آبی تأثیری مشابه دریافت کنید. این رنگ ها به کاهش سردرگمی و دستیابی به آرامش کمک زیادی می کنند. اگر به دنبال تفکرات خلاقانه و ناب هستید، به محیطی با رنگ های روشن بروید، مثلا یک باغ گل یا یک گالری نقاشی.

22- به فضای شخصی خود نظم بدهید

وب سایت هایی برای نظم دادن به محیط زندگی وجود دارند. بسیاری از افراد اعتقاد دارند که نظم دادن به محیط زندگی، باعث منظم شدن ذهن می شود. این برای من کاملا حقیقت دارد.

23. ورزش کنید و تحرک داشته باشید

ورزش مغز را تحریک می کند و باعث تولید نورون های جدید در منطقه هیپوکامپ می شود. فعالیت فیزیکی، مثل دویدن، پیاده روی یا حتی انجام حرکات شنا و دراز و نشست، می تواند باعث ایجاد الگوهای فکری خلاقانه شود. اکثر مردم از ورزش، به عنوان فرصتی برای رهایی از کار و کسب انگیزه های جدید استفاده می کنند.

24- تمرین تنفس متمرکز

تمرین های تنفسی شاید به اندازه ورزش های دیگر پرتحرک نباشند، ولی می توانند به شما در کسب آرامش، کاهش استرس و رها سازی ذهن، بسیار کمک کنند. تمرین تنفسی خودآگاه به من کمک می کند تا روی اولویت های اصلی زندگی تمرکز و از حواشی (مثلا تماشای فیلم) دوری کنم.

25- پیاده روی کنید

پیاده روی نیز شاید به اندازه ورزش های دیگر کالری نسوزاند، ولی فرصتی عالی جهت دور کردن ذهن از مشکلات و ایجاد فضا برای دستیابی به راه حل های خلاقانه است.

26- یوگا

یوگا یک راه کم اثر برای آرام کردن ذهن، کاهش استرس و ایجاد یک الگوی ذهنی خلاقانه است. مطمئن شوید که تمرین یوگای شما روی آرام کردن ذهن تمرکز دارد.

27- ماساژ

برای من، هیچ چیز به اندازه ماساژ نمی تواند بدنم را خالی از استرس و سرشار از آرامش کند. ماساژ ذهن من را پالایش می کند (و مزایای فیزیکی بی شماری هم دارد) و من همیشه در جلسات ماساژ به ایده های خلاقانه زیادی دست پیدا می کنم.

28- به افکار بیهوده نیز توجه کنید

اگر همیشه روی کار خود متمرکز نیستید احساس گناه نکنید. افکار بیهوده گاهی به تفکراتی ویژه منتهی می شوند. اگر واقعا لازم است، به خود اجازه دهید که ذهن تان به پرواز درآید. فقط حتما یک دفتر یادداشت برای نوشتن فکرهای خلاقانه احتمالی داشته باشید، لازم نیست که حتما این افکار در مورد مشکل فعلی شما باشند.

29- با شخصی مورد اعتماد مشورت کنید

لازم نیست که حتما هنگام خالی شدن ذهن تان از ایده های خلاقانه خود را از سایرین جدا کنید. برخی از این فعالیت ها، مثل توفان فکری، هنگامی که به صورت گروهی انجام می شوند بسیار مؤثرتر هستند. پرسیدن نظر افراد نشانه ضعف نیست. در واقع، شما احتمالا پس از شنیدن نظر شخصی که طرز فکری متفاوت از شما دارد، به راه حل های خلاقانه بسیار خوبی خواهید رسید. قبول کنید که پاسخ همه مشکلات نزد شما نیست و شبکه ای از افراد خلاق ایجاد کنید.

30- با یکی از دوستان یا اعضای خانواده خود تماس بگیرید

گاهی حرف زدن با یک دوست خوب یا یکی از اعضای خانواده، حتی اگر حرف شما کاملا بی ارتباط با مشکل تان باشد، می تواند استرس را کاهش دهد و به شما کمک کند تا راه حلی پیدا کنید. اگر مدتی است که با آنها تماسی نداشتید، این راه بسیار خوبی است. لذتی که من از صحبت با دوستی که مدت هاست او را ندیده ام کسب می کنم، غالبا برای شروع به کار کردن مغزم کافی است.

31- به کافه بروید

البته نه برای مدتی طولانی. ممکن است فکری بسیار عالی به ذهن شما خطور کند، ولی آن را در میان شلوغی و هیاهوی کافه به طور کامل فراموش کنید، البته برخی افراد در چنین محیط هایی به راه حل ها و فکرهایی بسیار ناب و استثنایی دست پیدا می کنند. با این حال، صرف یک فنجان چای یا قهوه در یک کافه می تواند دوباره ذهن شما را در مسیری مثبت و خلاقانه قرار دهد.

32. زمانی را به خانواده اختصاص دهید

معاشرت با خانواده استرس شما را کاهش، انرژی تان را جهت دستیابی به ایده های خلاقانه افزایش می دهد.

33. موسیقی گوش کنید

تحقیقات بسیار زیادی ثابت کرده اند که رابطه ای عمیق بین موسیقی و ایده های خلاقانه وجود دارد. البته، سبک های موسیقی زیادی وجود دارد که برخی برای کسب ایده های خلاقانه مناسب تر از سایرین هستند. موزیک می تواند ذهن شما را تازه کند. برخی حتی آواز خواندن را راهی مناسب می دانند، شاید دلیل آواز خواندن در حمام نیز همین باشد!

34. بازی کنید

شما می توانید با بازی کردن به ایده هایی خلاقانه دست پیدا کنید. یک بازی گروهی طراحی کنید تا همه در آن شرکت کنند و ایده های جدید خود را به اشتراک بگذارند. اگر بقیه نیز با بازی سرگرم شوند، تلاش خواهند کرد ایده های جدید و بسیار خلاقانه ای ارائه دهند.

35. به سینما بروید

به تماشای فیلم بنشینید و چند ساعت ذهن خود را از کار و مشکلات دور کنید. احساس گناه نکنید. احتمالا زمانی که سر کار باز می گردید تمرکز خود را دوباره به دست آورده اید. لحظات هیجان انگیز یک فیلم به من، درست به اندازه سخنرانی های تد و پادکست ها، در تولید ایده های خلاقانه کمک می کنند.

36. از قصد در وسط انجام یک پروژه توقف کنید

ارنست همینگوی راهی جالب برای کسب خلاقیت داشت. او جملات خود را هنگام نوشتن متوقف می کرد. شما نیز می توانید در صورتی که احساس می کنید ایده خلاقانه ای ندارید از این ابزار قدرتمند استفاده و پروژه خود را نیمه کاره رها کنید و بعدا و با انگیزه ای بیشتر دوباره روی آن کار کنید – یعنی به ذهن ناآماده خود فشار وارد نکنید تا نتیجه ای تولید کند. مهم نیست که یک فنجان چای می نوشید یا می خوابید، به ذهن خود اجازه دهید که هنگام استراحت یا انجام کاری جانبی به مشکل فکر کند، مطمئنا نتایج بسیار خوبی کسب خواهید کرد.

37. زود به رختخواب بروید

اینکه شما می توانید با کمتر خوابیدن، راندمان خود را بالا ببرید اصلا درست نیست. خوابیدن به شما کمک می کند تا سرحال شوید و احتمالا پس از بیدار شدن ایده های بسیار خوب و جدیدی هم خواهید داشت.

من از اکثر این روش ها برای دستیابی به ایده های خلاقانه استفاده کرده ام و می توانم بگویم که شما نیز با انجام این کارها حداقل از لحاظ روحی و ذهنی بسیار آماده تر از قبل خواهید شد.

این برای کارآفرینان به معنای ایده ها، انگیزه ها و بینش های جدیدی است که می تواند باعث بهبود عملکرد کاری شان شود. از اینکه برای مدتی کوتاه به کار و تجارت خود فکر نمی کنید احساس گناه نکنید، چون در نهایت نتیجه رسیدگی به خلاقیت، بهبود و پیشرفت وضعیت ذهنی شماست.


0
جستجو در سایت
استارت آپ ها

ایده ها برای استارت آپ موجب رونق کسب و کارهای اینترنتی

آینده / استارت آپ

استارت‌آپ‌ها ادبیات بازار سرمایه را بلدند؟

استارت آپ

صدور تاییدیه دانش بنیانی شتابدهنده صدر فردا

اخبار / استارت آپ

اپلیکیشن شارژاپ

گوناگون / استارت آپ / رپرتاژ آگهی / بازتاب

جذاب‌ترین ایده‌های B2B در سال 2020

استارت آپ

۱۰ استارتاپ که بدون سرمایه به سوددهی رسیدند

استارت آپ

ایده ها و پیشنهاد برای استارت آپ در سال جدید

راهکارها و ترفند ها / استارت آپ

استارت‌آپ ایرانی؛ مرجع اول زنان افغان

استارت آپ

شروع یک کسب و کار نوپا پلتفرمی

استارت آپ

برنامه شبکه اجتماعی تیندر

گوناگون / معرفی وب سایت / استارت آپ

10 استارت آپ برتر تاکسیرانی جهان

استارت آپ

پخت پیتزاهای هیجان انگیز با هوش مصنوعی

آینده / استارت آپ

ایده‌ های استارتاپی فراموش شده‌

دورنما / بازار / استارت آپ

اپل، استارتاپ فناوری خودران Drive.ai را تصاحب کرد

استارت آپ

بررسی مهمترین چالش‌های تیم‌های استارتاپی

استارت آپ

نگرانی کاربران از هزینه تعمیر و تامین قطعات

گفت و گو / بازار / استارت آپ

مصاحبه با مدیرعامل و بنیان‌گذار استارتاپ Moz

گفت و گو / استارت آپ

آشنایی با استارت آپ های حوزه مدیریت آب

استارت آپ

راه اندازی ۷۰ استارت آپ توسط نخبگان ایرانی

استارت آپ

معرفی هشت استارت‌آپ‌ موفق ایرانی در حوزه فینتک

استارت آپ

اولین مرورگر شرعی دنیا

استارت آپ

از صفر تا پیست

استارت آپ

معرفی برترین استارتاپ‌های CES 2019

اخبار / استارت آپ

تبلیغات
تگ ها
درباره ما

مجله اینترنتی دیپروتد نشریه مجازی بر بستر اینترنت به مسائل آموزشی و مقالات پیرامون کسب وکار های نوپا یا استارت آپ ها و سبک زندگی است فعالیت و محتوای مطالب ارائه شده در سایت همه بیشتر در حوزه مدیریت، کارآفرینی ، روانشناسی ،اقتصادی و فناوری اطلاعات است نام اصلی دیپروتد "ریشه های عمیق " با مجوز رسمی از هیات نظارت برمطبوعات مشغول به فعالیت است

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید